Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanlar kolay bir şekilde bilgisayar aracılığı ile kazanç sağlamaya başladılar. Bunlardan en çok popüler ve tercih edilir olanı videosu çekerek Youtube’dan para kazanmak olarak karşımıza çıkıyor. Youtube, uzun yıllar önce çıkmış bir platformdur. Fakat eskilerde bu kadar aktif kullanıcı sayısına ulaşmamıştı. Bunun sebebi önceleri şuan ki kadar gelişmiş kamera seçenekleri yoktu ve çekilen videolar anlaşılamıyordu. İlerleyen teknoloji ile artık sadece kamera değil telefonlar ile de videolar çekilerek de Youtube’dan para kazanma mümkün hale geldi.

Youtube Kanalı Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Youtube kanalı ile ilgili dikkat etmemiz gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir;

 • Becerilerinize uygun bir alan seçin.
 • Özgün videolar seçin.
 • Abonelerinizin geri dönüşümlerine saygı gösterin.
 • Daha çok kişiye ulaşmak için reklam verin.
 • Kitlenizi korumaya özen gösterin.
 • Çeşitli çekilişler yaparak abonelerinizi sevindirin.
 • Para kazanma seçeneğini aktif edin.
 • Tanıtım videoları çekin.
 • Videolarınızı 10 dakika üzeri yapın fakat insanları sıkacak kadar uzun olmaması gerekir.
 • Diğer Youtube kullanıcıları ile etkileşime geçin.

Yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat ederek Youtube kanalı ile para kazanma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube İle Nasıl Para Kazanmaya Başlayabiliriz?

İnsanların akıllarında nasıl Youtube’dan para kazanma işlemi sağlanır diye bir soru var. Bu soruyu cevaplayalım. Youtube kanalından para kazanma daha çok reklam aracılığı ile olmaktadır. Çektiğimiz videoların içerisine sınırlı bir şekilde reklam koymamız mümkün.

İnsanlar videoları izlerken karşılarına reklam çıkıyor, bu da bize Youtube kazancı getiriyor. Ayrıca sayfanın altına da reklam koyabiliriz ve insanlar reklama tıkladıkça para kazanabiliriz. Peki, nasıl reklam alabiliriz? Öncelikle Youtube iş ortaklığı programına başvurmak gerekir. Reklam alabilmek için bir Gmail hesabımız olması gerekir. Hesabı açtıktan sonra Adsense adlı sisteme mail adresimiz ile kayıt oluyoruz.

Kaydımız gerçekleştikten sonra Youtube kanalımızı Adsense hesabımız ile eşleştiriyoruz. Bu eşleşme onaylandıktan sonra artık kanalımıza reklam alabilir ve Youtube kanalı para kazanma aşamasına geçebiliriz. Hesabın onaylanması işlemi yaklaşık 1 ya da 2 hafta arası değişiklik gösterebilir.

YouTube Kanalı İle Para Kazanma
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • LinkedIn

YouTube Kanalından Para Kazanma

Kazandığımız Parayı Nasıl Alabiliriz?

Kazandığımız ücret her ay Adsense hesabımıza yatırılır. Adsense hesabımıza yatan parayı alabilmek için para çekme talebinde bulunmamız gerekir ve ardından onaylanarak 2 hafta içerisinde hesabımıza yatırılır. Ödemeyi banka hesabımıza aktarabilir ya da banka havalesi yoluyla alabiliriz.

Nasıl Abone Sayımı Artırabilirim?

Oluşturduğunuz Youtube kanalndan para kazanmak için en önemli olan şey abone sayısıdır. Abone sayınız ne kadar yüksekse o kadar izlenir ve para kazanırsınız. Fakat abone sayısı kolay kolay artış göstermiyor. Bunun için uzun süreler uğraşmanız gerekebilir. Öncelikle video çekeceğiniz bir alana yönelmeli ve bu alan hakkında özgün videolar çekmelisiniz.

Çektiğiniz videolar kesinlikle kendi içeriğiniz olmalı, asla alıntı ya da çalıntı olmamalıdır. Videolarınızı bir kamera aracılığı ile insanlara hitap ederek çekmelisiniz. Abone sayınızı artırmak için diğer yollardan biri de belirli yerlerde reklam vermek. Reklam vererek insanların kanalınıza tanıyıp takip etmesini sağlayabilirsiniz.