Fotoğraf çekmeyi ya da görsel çizimi yapmayı seven, aynı zamanda photoshop ile ilgilenen kişilerin stok fotoğraf ve görsel satarak para kazanma imkanları bulunmaktadır. Bu iş kolunun ilk ortaya çıkması ile birlikte yalnızca profesyoneller ve satış yapılan siteler ile bağlantıları olan insanlar fotoğraf ve görsel satabiliyordu.

Artık internetin daha yaygın kullanılması sebebiyle online ortamda stok fotoğraf siteleri ile çalışarak kalite standartlarına uygun içerikler üreten herkes fotoğraf ve görüntü satışı yaparak kazanç elde edebilmektedir.

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğrafçılık ile ilgilenen kişilerin çektikleri fotoğraflardan belirli bir ücret karşılığı ile telif hakları satın alınmaktadır ve bu fotoğraflar görsel arayışında olan kişilere satılmaktadır. Böylelikle fotoğraf çekmeyi seven insanlar için stok fotoğrafçılık ile para kazanma imkanı sunulmuş olmaktadır.

Stok Fotoğrafçılığın Avantajları

Geleneksel fotoğrafçılık yönteminde bir müşteri kitlesi edinmek ve çıraklık sürecinden geçmek gerekmektedir. Ancak stok fotoğrafçılık sayesinde tüm fotoğrafçılar eşit şartlarda mücadele etmektedir. Bu iş kolunda birçok deneyim elde etmenin yanı sıra işin en başından itibaren acemiyken bile para kazanmak mümkün olmaktadır.

Stok Fotoğraf ve Görsel
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Stok Fotoğraf ve Görsel

Stok Fotoğrafçılıkta Başarılı Olmak

Acemi fotoğrafçılar genellikle farklı fotoğrafçılara ait görüntüleri mercek altına alarak bir şeyler öğrenmeye çalışmaktadır.

Bu durum oldukça doğru olması ile birlikte stok fotoğrafçılıkta başarılı olabilmek için aşağıdaki iki hatayı yapmamak gerekmektedir;

  • Profesyonel fotoğrafçıların görüntü kalitesi acemi olan fotoğrafçılara korkutmamalıdır. Bu konuda acemi fotoğrafçılar da benzer kalitede görüntü yakalamaya çalışmalıdır.
  • Kopyalama seçeneği tercih edilmemekte birlikte örnek alarak, özgün içerik üretmek gerekmektedir.

Stok Fotoğrafçılık İle Nasıl Para Kazanılır?

Birçok acemi fotoğrafçı bu işe stok fotoğraf satarak para kazanmak isteği ile başlamaktadır. Ancak stok fotoğrafçılık satışı için fazla kazanç elde edileceği düşüncesi yanlıştır. Bu konuda önemli olan her anlamda kaliteli fotoğraflara sahip olmaktır. Çünkü kalite başarıyı, başarı ise parayı getirecektir. Teknik yönden zayıf olan görüntüler ile para kazanmanın mümkün olmaması ile birlikte çok kaliteli özelliğe sahip bir fotoğrafın dahi iyi bir para getirme imkanı bulunmaktadır.

Bir Stok Fotoğrafçısı Nasıl Ön Plana Çıkabilir?

​​​​​​Stok fotoğrafçılık konusunda ön plana çıkarak daha fazla kazanmak isteyenlerin öncelikle çalıntı görüntüler kullanmamaya özen göstermesi ve daha doğal özgün içerikler oluşturması gerekmektedir. Aynı zamanda piyasada bulunan son teknoloji telefonlar sayesinde birçok kameradan daha iyi fotoğraf çekebilmesi ile herhangi bir ekipman desteğine gerek kalmadığı gibi teknoloji kullanımı hakkında fotoğraf çekmek de doğallığı sağlayabilmektedir.

​​​​​​Stok Fotoğrafçılık aslında kaliteli fotoğrafların insanlara para kazandırması olduğu için daha fazla çekim yaparak hem kaliteyi artırmak hem de aylık bir hedef belirleyerek kaliteli fotoğraf sayısını arttırmak kazancı katlayabilecektir. Son olarak ise evrensel olarak çalışmalar yaparak kaliteli içerik oluşturabileceği gibi açık izin olmadıkça herhangi bir marka ve benzeri sergilenmekten kaçınılmalıdır.

Fotoğrafların yanı sıra kaliteli stok video ile para kazanma imkanı da bulunmaktadır. Özgün ve profesyonel videolar da tıpkı fotoğraflar gibi kazanç elde etmenin bir yolu olarak bilinmektedir.