Son dönemlerde kitapseverler tarafından sesli kitaplar okuyucuları yormamak adına popüler bir hale gelmeye başlamıştır. Bu popülerliğin her geçen gün artması ile birlikte yazarlar da sesli kitap formatında yayınlar ile piyasaya giriş yapmış, hem yayıncılar hem seslendirme sanatçıları hem de platform adına hızla büyüyen bir kitap pazarı haline gelinmiştir. Akıllı cihazların artışı, bu cihazlara kolay erişim sağlanması, kitap okumayı her alanda erişilebilir olarak sesli kitap dinlemek kurtarıcı bir durum olarak ortaya çıkmıştır.

Sesli Kitap Nedir?

Başlarda analog kaset ve CD gibi formatlar ile sesli kitaplar eğitim aracı olarak kullanılmakta ve yalnızca okullar ya da kütüphanelerde bulunmaktaydı. Teknolojinin her alanda ilerlemesi ile birlikte sesli kitaplar birçok cihazla kullanıcıların karşısına çıkmayı başarmıştır. Sesli kitap bir kitap içerisinde bulunan metnin ses kaydı ya da kısaltılmış özet şeklinde bir sürümü olabilmektedir.

Teknolojik aletler açısından cep telefonu, tablet, bilgisayar, müzik çalar ve benzeri tüm araçlar ile dinlemek mümkün olmaktadır.

Kimler Sesli Kitap Sesi Olabilir?

Sakin, farklı duyguları şekillendirilebilen, okuma kabiliyeti yüksek, ses tonu ayarlayabilen, sabırlı ve tutarlı kimseler sesli kitap seslendirerek para kazanma imkanından faydalanabilirler. Sesli kitap sesi olarak görev yapacak kişiler okuduğu metni kuru bir şekilde değil de bir enerjiye dönüştürerek, okuduğu yazının kurgusuna bağlı olarak ses tonunu farklılaştırarak, hatta şiir okurken belli bir biçim ile çocuk kitapları okurken değişik sesler kullanımı ile seslendirme yapmalıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Sesli Kitap Kayıt Süreci

Sesli kitap ses kayıt süreci ile ilgili sesli kitap yaparak para kazanma düşüncesinde olanlar öncelikle evlerinde kendi başlarına ses kayıtlarını pazarlayabilir, bir yapım şirketi ile çalışabilir ya da direkt olarak bir yazar ile çalışma imkanı bulabilirler. Bir kitap seslendirmesine başlamadan önce dosyanın son teslim tarihi ve kaydedilecek metin olması gerekmektedir.

Metin okuyucunun eline geçtikten sonra uygun bir hazırlık çalışması amacıyla metni tanımak, belli bir akış oluşturmak açısından nasıl telaffuz edileceği konusunda notlar hazırlamak oldukça önemli bir faktördür. Kitap okumaya başlamadan önce sessiz bir ortam oluşturmak, uygun bir enerji seviyesinde olmak ve doğru telaffuzlar ile çalışmak gerekmektedir. Kitaplar genellikle uzun olacağı için belli programlamalar ile kısa kısa kayıtlar oluşturmak sonrasında hepsini bir bütün haline getirmek daha doğru olacaktır.

Sesli Kitap Seslendirerek Nasıl Para Kazanılır?

​​​​​​Bu konuda sesli kitap seslendirerek kazanç sağlama fikri olan kişilerin öncelikle bazı ekipmanlara sahip olmaları kısacası kayıt için bir bilgisayar, düzenleme işlemi için son sürüm bir yazılım, sesleri yüksek kaliteli kaydeden kaliteli bir mikrofon gereksinimi bulunmaktadır. Böylelikle kaliteli ses kayıtları oluşturarak ve bu konuda hizmet veren bazı platformlara kayıtları yükleyerek satışa sunmak mümkün olmaktadır. Bu koşulları sağlayan birçok sesli kitap okuyucusu ürettiği içerik doğrultusunda kazanç sağlayabilmektedir.