Sanal asistanlık evde bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarla internet üzerinden online olarak şirketlerin ya da şahısların oluşturduğu online çalışmalarda sekreterlik görevini üstlenmesine denir. Yani ofis ortasında çalışan olarak değil internet üzerinden online olarak asistanlık yapmasıdır. Sanal asistanlık yaparak para kazanma günümüz teknolojisinde artık popüler bir yere sahip.

Online Asistanlık Yaparak Para Kazanmak

Online asistanlık yaparak para kazanmak evden oturup çalışmak zorunda olanlar örneğin çocuğuna bakan anneler için büyük bir fırsat. Son zamanların evde yapılan en ideal işi. Ofis sekreterliği, sanal yönetici asistanlığı ismiyle değişime uğramış durumda. Üstelik bu işi yapmak için özel bir eğitim gerekmiyor. Şayet bu işi yapmak istiyorsanız sadece belli vasıfları taşımanız gerekiyor. İşler online olarak yürütüldüğünden bilgisayar ve telefon gibi cihazların kullanımında iyi olmanız gerekiyor.

Sanal Asistanlık Şartları Nelerdir?

Sanal asistanlık yapmak için belli bir eğitim şartı, sertifika tarzı bir şey gerekmiyor. Sanal asistan olarak sadece belli başlı bazı özellikleri taşımanız gerekiyor. Online olarak asistanlık yapmanız için öncelikle hızlı bir internete sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra kaliteli ve üst model bir bilgisayara da ihtiyacınız olacaktır. Çünkü bunlar iş yaparken işlerin aksamaması için size yardımcı olacaktır. Ayrıca fax, fotokopi cihazı, yazıcı gibi cihazlarında evrakları çıkarıp düzenleme açısından evinizde bulunması gerekiyor. Asistanlık yapacağınız şirket bunları işe başlamadan önce karşılayacaktır. Size düşen de tüm gün evde oturup çalışabileceğiniz kadar sakin bir ortam.

Sanal Asistanlık İle Para Kazanma
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Sanal Asistanlık İle Para Kazanma

Sanal Asistanlar Ne İş Yapar?

Sanal asistanlar normal sekreterlerin yaptığı işten farklısını yapmazlar. E posta yazma gelen e postaları cevaplama, elektronik dosyalama gibi işlemleri online olarak evden gerçekleştirir. İletişim becerisinin iyi olması, dakikada 70 kelime yazması, dil bilgisi ve yazım konusunda becerisi olması, ofis programlarını iyi kullanması gerekiyor. Bunların yanında hesap tablosu, e posta gibi konularda da bilgi sahibi olması ve iyi kullanması gerekiyor. Online asistanlık yaparak para kazanmak istiyorsanız internetten bazı sitelerden size uygun işi bulabilirsiniz. Online asistanlık yaparak kazanacağınız para 1000 2000 TL civarı. Bazı büyük firmalar 3000 TL ye kadar da online asistanlara ödeme yapabiliyor.

Nasıl Sanal Asistan Olabilirim?

Sanal asistanlık için biraz teknolojiyle iç içe olmanız biraz da asistanlık hakkında bilgi sahibi olmanız yeterli. Şayet asistanlık hakkında hiç bilginiz yoksa yönetici asistanlığı gibi işler için açılan kurslara kaydolup sanal asistanlık ile ilgili de donanımlı hale gelebilirsiniz. Bu eğitimlerden sonra siz de sanal asistanlığa başlayabilirsiniz. Ülkemizde yeni gelişen bir meslek olduğundan bazı şirketler sanal asistanlıkla alakalı kurslar veriyor. Bu kursları tamamladıktan sonra şirketlerin ekibine katılma imkanı da bulmuş olursunuz. Sanal asistanlık yapmanız için boş vakitlerinizi seçmeniz de doğru olmayacaktır. Çünkü bazen günde bir saat çalışmak yeterliyken bazen gününüzün yarısını vermeniz yeterli olacaktır.