İnternetten para kazanma yöntemleri arasında, reklam alanı satışı ile para kazanma seçeneği de bulunur. Site trafiğine bağlı olarak yapılabilen bu para kazanma yöntemi, günümüzde yaygın olan kullanılan bir yöntemdir.

Reklam Alanı Satışı Nedir?

Eğer trafiği yüksek bir web site sahibi iseniz, siteye reklam alarak para kazanmak mümkündür. Reklam alanı satışı yapabilmek için sitenin büyük oranda trafiğe sahip olması gerekir. Site trafiği yüksek ise ve bu trafik gün geçtikçe yükseliyorsa, reklam alanı satarak kazan kazanma yöntemi ile yüksek kazançlar elde edilebilir.

Reklam Alanı Satışı İle Ne Kadar Para Kazanılır?

Reklam alanı satışı ile kazanılabilecek para miktarı, trafik yoğunluğu ile eş değerdir. Sahip olunan trafik kapsamında, tıklama sayısı ve reklam ağına bağlı olarak bu kazanç değişiklik gösterebilir.

Reklam Nasıl Alınır? Reklam Ağları Nelerdir?

Reklam alanı satışı ile ilgili kullanılabilecek farklı reklam ağları bulunur.

Bunlar sırasıyla;

  • Google AdSense,
  • Ezoic,
  • Media,

Google AdSense, reklam ağlarının en çok tercih edilenidir. Google AdSense başvurusu yapıldıktan sonra, sistem onay süreci başlar. Onay süreci tamamlandığında sistem otomatik olarak reklam ataması yapar. Google Adsense üzerinden elde edilecek kazanç, aylık trafik yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

Ezoic ve Media reklam ağları, onay süreci ve site değerlendirmesi aşamalarına sahiptir. Her iki reklam ağı da üyelerine, reklam geliri optimize etme yardımı sağlamaktadır.

Reklam Alanı Satışı İle İnternetten Para Kazanma
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Reklam Alanı Satışı İle İnternetten Para Kazanma

Özel Reklam Alanı Satmak

Bu seçenek, belirli bir hedef kitlesi olan sayfalar, kanallar ve hesaplar için ideal bir seçenektir. Belirli bir hedef kitlesi üzerinden özel reklam alarak para kazanmak mümkündür. Örnek olarak; kitap üzerine olan ve yoğun trafik aldığınız bir site sahibi iseniz; büyük kitap firmaları ile anlaşma yaparak, onlara özel reklam alanı satabilir ve para kazanabilirsiniz.

Sponsorlu İçerik Reklam Alanı Satmak

Çeşitli firmalar ile özel anlaşmalar yaparak, sponsorlu reklam üzerinden de para kazanılabilir. Bu yöntemde, firmalar ile özel anlaşma yapılır ve firmalar site üzerinden kendi özel reklamlarını yayınlar. Anlaşılan firma, reklam ücretini online olarak öder. Sponsorlu içerik reklamı almak isteyen kullanıcılar ve sponsor içerik reklamı vermek isteyen şirketler için çeşitli online platformlar da mevcuttur.

Bu online platformların en yaygınları şunlardır;

  • Buzzfeed
  • Millo

Her iki platforma üye olunarak, sponsor anlaşmaları yapılabilir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi, sponsorlu reklam alma yönteminde de trafik yoğunluğu önemlidir. Reklam alanı satışı yapabilmek için aylık trafiğin yoğun olması ve tıklama oranlarının yüksek yüzdelerde olması gereklidir. Aksi taktirde, reklam alanı satışı yapılamaz. Zamanla aylık trafik yoğunluğu aşağıya doğru düşüş gösterdiğinde, anlaşma iptali durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple; site her zaman güncel tutulmalı ve içerikler her zaman güncellenmelidir.