Youtube’dan para kazanan, Youtube kanal sahibi olan içerik üreticilerine 09 Mart 2021 tarihinde “[Önemli] YouTube Kazançlarıyla İlgili Yakında Yapılacak Vergi Değişiklikleri” başlığıyla bir bilgilendirme yapıldı.
Şu andan itibaren bir kaç ay sonuna kadar Youtube İçerik Üreticileri tarafından çok fazla şirket kuruluşu olacağı kesin gibi görünüyor.

Youtube vergilendirmesi ile birlikte aşağıdaki sorular silsilesi başladı bile…

  • Peki bununla birlikte şirket açılışları nasıl olacak?
  • Adsense tarafına bireysel mi yoksa işletme hesap türü olarak mı giriş yapılacak?
  • Bu durumda şahıs şirketi mi kurulacak Limited şirketi mi açılacak?
  • Şirket kuruluşunda online olarak hizmet veren muhasebe için aracı firmalar tercih edildiğinde Bireysel / Kurumsal aylık planlardan hangisi seçilmeli?

Youtube bilgilendirme sayfalarında aşağıdaki 2 açıklama göze çarpıyor.

1.İşletme hesap türü: Kanal sahibi Amerika Birleşik Devletleri dışınday yer alıyorsa varsayılan stopaj oranı sadece ABD kazançlarının %30’u olmaktadır. Amerika’daki işletmeler, dünya genelindeki toplam kazanç tutarları üzerinden %24 oranında stopaja tabi olmaktadır.

Bireysel hesap türü: Peşin stopaj uygulanır ve dünya genelindeki toplam kazanç tutarlarının %24 oranına kadar kesinti olabilir.

2.Bireysel hesap yasal olan bir kuruluşa ait değil, belirli bir şahsın yönetimindedir. Vergilendirme kanal sahibi adına bir kişisel vergi ile sunulur. Bireyselliği olmayan hesap veya tüzel kişiliğe sahip olan hesap, vergi açısından sahibinden ayrı olan bir işletme hesabı niteliğindedir.

Bu durumda muhasebe hizmeti veren aracı firmalardan destek alındığında Bireysel /Aylık paketler Youtube İçerik Üreticileri için uygun olmuyor mu?
Yorumlarınız ve düşünceleriniz bizim için önemli. İnternetten para kazanmak için bu Youtube vergilendirmesi hakkında nasıl hareket etmek gerekiyor? Siz neler yapacaksınız?