Oturduğunuz yerden para kazanmak ister misiniz? Öyleyse bu pandemi dönemini fırsata çevirerek hemen para kazanmaya başlayın. Üstelik çok çabalamanız da gerekmeyecek. Sadece doğru tekniklerle yazı yazmayı öğrenmelisiniz. Biraz bilgi sahibi olduktan sonra freelance yazarlık yaparak para kazanma işine başlayabilirsiniz. Freelance yazarlık için, bir siteye üye olmanız gerekecek. Dilerseniz birkaç siteye daha üye olabilirsiniz.

Freelance Yazarlığa Nasıl Başlanır?

Her şeyden önce kendinize güvenmelisiniz ve kendinizi freelancer içerik yazarlığı yapmak konusunda motive etmelisiniz.

Başlama aşamaları ise şu şekilde olacaktır;

  • Herhangi bir freelancer yazarlık sitesine üye olmak
  • Profil oluşturmak
  • Ödemeler hakkında bilgi sahibi olmak
  • İban numarasını profile kaydetmek
  • Yazmaya başlamak

Yapmanız gerekenler sadece bunlardır. E-posta ve şifrenizle üye olduğunuzda, posta kutunuza gelen aktivasyon kodu ile profilinizi etkinleştirin. Daha sonra profil fotoğrafınızı ekleyin ve hakkınızda bir şeyler yazın. Sonra sitenin sizden kesinti yapacağı komisyon bedelini öğrenin. Bu komisyon bedeli yüzde 20 ya da daha fazla olabilir.

Freelancer yazarlık sitelerinde, para çekmek için ulaşılması gereken bir bakiye olacaktır. Bir ay içerisinde o bakiyeye ulaşmalısınız. Böylece para çekebilirsiniz. İban numaranızı da profilinize kaydetmeyi unutmayın.

Makale Yazarlığı Nasıl Bir İştir?

Makale yazarlığı aslında sanıldığı kadar zor ve zahmetli bir iş değildir. Siz de yazma tekniklerini öğrendiğinizde, makale yazarlığı ile para kazanma işini çok seveceksiniz. Makale yazarken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey özgünlüktür. Bir konu için elbette İnternet üzerinden çeşitli araştırmalar yapmanız gerekebilir. Ancak, asla İnternet bilgisini kopyalayıp yapıştırmamalısınız. Bu şekilde başarısız olursunuz. Araştırma yapıp bunu özgünleştirmelisiniz.

Diğer önemli nokta ise, anlatım bozukluğu yapmamak ve noktalama işaretlerine dikkat etmektir. İmla kurallarına uymanız da okuyucular için önemlidir. Çok uzun cümleler ve paragraflar yazmaktan kaçınmalısınız. Açık ve net cümlelerle anlatım bozukluğunu önleyebilirsiniz. Ayrıca, bir başlığın altında birkaç paragraf yazacaksanız, paragrafları bölerek yazmalısınız. Böylece net ve zevkle okunabilir bir içerik üretebilirsiniz.

Son olarak ise, size verilen konunun dışına çıkmayın. Sitede bulunan makale konusu ya da bir alıcıdan aldığınız işin konusu ne ise, sırf konuya yönelmelisiniz. Konuyla bağlantılı bilgiler verebilirsiniz, ancak konudan alakasız yerlere sapmamalısınız.

Ne Kadar Para Kazanılır?

Makale yazarlığından çok fazla para kazanamazsınız. Ancak bunu zamanla biriktirebilirsiniz. Eğer birden fazla sitede yazarlık yaparsanız, daha iyi gelirler elde edebilirsiniz. Yazı yazmak konusunda, hız kazanmak, açık ve net olmak önemlidir. Siz bu işe hakim olursanız, gün içerisinde pek çok yazı yazabilirsiniz. Böylece üye olduğunuz sitede yazarlık seviyeniz veya yazdığınız işlerin fiyatları yükselebilir. Bu iş esas geliriniz değil de sizin için ek gelir olabilir. Kenarda bir birikim yapmak isteyenler için zevkli ve avantajlı bir iştir. Siz de denemelisiniz.