İnternet üzerinde çeşitli yollar ile kazanç sağlamak mümkün. Bu uğraşlardan biriside Domain Adresi Alıp Satarak Para Kazanma olarak karşımıza çıkıyor. Domain, Türkçe anlamı ile “alan adı” demektir. Yani domain dediğimiz alan adı genel tabiri ile internet sitelerinin adlarıdır. Akılda kalıcılığı olan ve kendine özgü bir domain satın alarak ilk adımı atmış oluruz ya da ikinci el domain alım satımı yaparak da kazanç sağlamamız mümkündür.

Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain satın alırken ilk odaklanmamız gereken konu alan adının kimin adına alınacağıdır. Domain, bir şirket adına ya da kendi adımıza göre alınabilir. Bu konuyu domain ticareti yapıp yapmayacağımıza göre belirlememiz gerekmektedir. Çünkü domain satmak istiyorsak alan adı hakkında daha detaylı araştırmalar yapıp tercih etmeliyiz. Daha sonra domain kayıt firması aracılığı ile üye olmamız gerekiyor.

Üye olma işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı ise almak istediğimiz domain adresinin başka bir kişi tarafından daha önceden alınmadığından emin olmamız gerekir. Yapılan araştırmalardan sonra bir alan adresi seçebilmemiz mümkün. Bu domain satın alma işlemlerini birçok sitede halletmek mümkün. Bulduğunuz alan ismini sepete atarak satın alma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu gibi sitelerden ikinci el domain bulmamızda mümkündür.

Domain Adresi Alıp Satmak
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • LinkedIn

Domain Adresi Alıp Satmak

Domain Satmak İçin Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aşağıda domain adresi alıp satarak para kazanma hakkında dikkat edilmesi gerekilenler şu şekilde listelenebilir;

 • Domain alırken anahtar kelimelerin varlığına dikkat etmemiz gerekir. Çünkü bu sayede arama motorunda alan adımız daha üst sıralarda kendine yer bulacaktır.
 • Akılda kalıcı ve hoş bir domain alırsak satmamızda o kadar kolay olur.
 • Satmak istediğimiz domain “.com” ya da “.net” içermelidir.
 • Alan adımız herhangi bir marka değeri taşıyor ise alıcısı daha çok olur.
 • Açık artırma yolu ile alan adımızı daha kolay ve daha yüksek bir ücrete satmamız mümkün.
 • Alacağımız alan adı kısa ve anlaşılır olmalıdır.
 • Yukarıda domain satışı ile ilgili dikkat etmemiz gereken konular listelenmiştir.

Domain Nasıl Satılır?

Domain adresi alıp satarak para kazanma işlemini gerçekleştirmek için aldığımız alan adını belirli çeşitli sitelerde satmak için o sitede ilan vermemiz gerekir. Alan adımızı kolayca satmak için insanların alabileceği bir fiyat belirlemek gerekir. Ayrıca belirli siteler aracılığı ile alan adımızı açık artırma yolu ile de satmamız mümkün. açık artırmada kazanan kişi ödemesini yaptıktan 1 hafta sonra alan adını kendi bünyesine alabiliyor.

Domain Fiyatları Ne Kadardır?

Alan adı fiyatları sahip olduğu uzantı ismine göre değişiklik gösterir. Bu fiyatlar farklı sitelerde farklı ücrete satılabilir. İkinci el domain fiyatlarına bakacak olursak 100 TL ile 50 bin TL arası değişiklik gösteriyor. Fakat domain satın almadan önce alan adı hakkında bilgi sahibi olup dikkatli olarak tercih yapmamız gerekir.